www.pwremont.pl

Domy i biura - ciche i inteligentne

Decydując się na nowe domy i inne budynki, warto wstępnie zastanowić się nad wykorzystaniem w nich nowoczesnych rozwiązań. Jeżeli założymy, już na wstępie, że budynek ma nam przynosić również pewne oszczędności, możemy zdecydować się na wykorzystanie nowoczesnych i sprawdzonych już w praktyce materiałów i rozwiązań technicznych, które pozwolą między innymi na:

- zachowanie optymalnej temperatury i mikroklimatu w pomieszczeniach,

- wyciszenie danego pomieszczenia,

- przebywanie w nich osób będących alergikami,

- łatwiejsze dostanie się osób niepełnosprawnych,

- kontrolę osób przebywających nie tylko na terenie zakładu pracy, jak i w domu.

Te i inne rozwiązania wykorzystują rozwiązania bazujące na wykorzystaniu poszczególnych materiałów, jak i nowoczesnych rozwiązań, bazujących na elektronice i informatyce. W przypadku tych ostatnich, można bardzo często zaprogramować wszelkie istotne urządzenia a w taki sposób, by działałby, praktycznie bez naszego udziału.

Zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach biurowych, można zamontować lampy i lampki, które będą reagowały na obecność osób, krany włączały po zbliżeniu dłoni, zaś inne urządzenia, włączały się o określonych godzinach. Dzięki temu ekspres sam zacznie działać i przygotuje nam kawę o poranku. W pracy zaś może to dotyczyć włączenia poszczególnych urządzeń, które potrzebują czasu na rozruch. W każdym praktycznie przypadku, oszczędza to nas czas, który można spożytkować odpowiednio na inne czynności. Prąd elektryczny, woda i gaz, mogą być oszczędzane w taki, między innymi sposób. Innym rozwiązaniem, jest skierowanie się w kierunku energii odnawialnej. Jej przykłady to zarówno elektrownie słoneczne, jak i elektrownie wiatrowe. Pozwalają one na wykorzystanie tego typu źródeł, i ich przetworzenie na inny rodzaj energii w tym zarówno cieplną, jak i elektryczną. Wydajność, wielkość i charakterystyka tych urządzeń, pozwala na ich zastosowanie w wielu miejscach.

Tego rodzaju inwestycje, możliwe są oczywiście również w istniejących już domach oraz w firmach. Zawsze jednak warto, wcześniej założyć pewne oszczędności, gdyż wiele firm, może wykonać je w trakcie wykonywania innych czynności. Istotnym czynnikiem, który ma tu wpływ na wybór urządzeń ekologicznych, jest odpowiedni dostęp do słońca, bądź też do wiatru.